12 gru 2013

Inicjatorka i wolontariusze kampanii”Drugie życie”, promującej transplantacje odznaczeni krzyżami zasługi od Prezydenta RP.

0 Komentarzy

Trzy Brązowe Krzyże Zasługi – odznaczenia państwowe, przyznane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, odebrali wczoraj (11.12) podczas gali „Poznański Wolontariusz Roku 2013” dr Teresa Dryl-Rydzyńska – Prezes Zarządu Fresenius Medical Care Polska, inicjatorka i pomysłodawczyni kampanii społecznej Drugie życie, a także Renata Maternik i Karol Prętnicki – wolontariusze i eksperci akcji żyjący z przeszczepionym sercem. Prezydent Bronisław Komorowski uhonorował związanych z kampanią Drugie życie za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia, za propagowanie idei wolontariatu i promowanie idei transplantologii. Krzyże wręczył odznaczonym Przemysław Pacia, wicewojewoda wielkopolski, podczas Gali Wolontariatu 11 grudnia 2013 roku (środa) o godzinie 19:00 w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przy ulicy Przybyszewskiego 37a.

Od lewej : Pan Karol Prątnicki, dr Teresa Rydzyńska i Renata Maternik

Od lewej : Karol Prętnicki, dr Teresa Rydzyńska i Renata Maternik

„To niespodziewana i wzruszająca nagroda za prawie 20 lat pracy z pacjentami leczonymi w naszych stacjach dializ i sześć lat zaangażowania w samą kampanię Drugie życie”- powiedziała dr Teresa Dryl-Rydzyńska, Prezes Fresenius Medical Care Polska, głównego organizatora kampanii. Idea i organizacja kampanii promującej ideę przeszczepiania to  osobista inicjatywa dr Rydzyńskiej, unikatowa w skali całej firmy Fresenius na świecie. „Przyjmuję to odznaczenie również w imieniu tysięcy uczniów, dziesiątków lekarzy, wolontariuszy po i przed przeszczepem, i wszystkich osób zaangażowanych w akcję w całej Polsce. Robiliśmy to z potrzeby serca, po cichu i po poznańsku, ze zwykłej ludzkiej powinności, nie dla rozgłosu, a po to by pomóc chorym zyskać drugie życie. Tym bardziej jestem poruszona, że Prezydent RP docenił nasze starania” – dodała Teresa  Dryl-Rydzyńska. Dr Dryl-Rydzyńska na co dzień w stacjach dializ sieci Fresnius spotyka się z osobami oczekującymi na przeszczep, widzi jak ważny jest dla nich każdy gest wsparcia, każde działanie, które pomaga im przybliżyć się do tego, na co tak bardzo czekają – do normalnego życia, które umożliwi  przeszczep nerki.

Renata Maternik wspiera kampanię Drugie życie jako ekspert – wolontariusz od samego początku, od 2009 roku. Jest 8 lat po przeszczepie serca, żyje aktywnie, pracuje zawodowo, odwiedziła w ramach akcji około 70 szkół. Bez oporów i z ogromna szczerością opowiada młodym ludziom o swoim doświadczeniu. O tym jak wygląda życie przed przeszczepem,  co czuje człowiek gdy pojawia się nadzieja na nowe życie i wreszcie o tym drugim życiu, po transplantacji. „Trudno mi wyrazić słowami co czuję, swoją działalnością w kampanii spłacam dług życia, a tu jeszcze takie wyróżnienie. Mam nadzieję, że zdrowie pozwoli mi jeszcze wielu uczniom opowiedzieć swoją historię”- powiedziała Renata Maternik.

„My, ludzie po przeszczepach, jesteśmy żywą promocją transplantacji” – powiedział Karol Prętnicki, kolejny ekspert –wolontariusz, który żyje z przeszczepionym sercem już 13. rok. Wierzy, że dzięki temu, że osobiście spotyka się z  uczniami,  transplantologia ma ludzką twarz, a w domach chętniej  rozmawia się się choćby o oświadczeniu woli.  Po przeszczepie wrócił do pracy, ale chętnie odwiedza szkoły, kiedy tylko jest to możliwe. Zarówno Karol Prętnicki, jak i Renata Maternik starają się także wspierać działania Drużyny Szpiku m.in. podczas Biegu Piastów, II i III Biegu Filmowego w Wałczu oraz II Crossu Straceńców w Głogowie.

Wszystkich pretendentów do odznaczenia związanych z kampanią Drugie życie rekomendował Przemysław Pacia, Wicewojewoda Wielkopolski, który sam również wspiera ją swoim patronatem i konkretnymi działaniami.

Pierwsza edycja kampanii Drugie życie została przeprowadzona w roku szkolnym 2008/2009 w Poznaniu. Organizatorem akcji w całej Polsce jest Fresenius Medical Care Polska, firma prowadząca największą w kraju sieć stacji dializ. Podczas kampanii reprezentanci zakwalifikowanych szkół ponadgimnazjalnych biorą udział w szkoleniach dotyczących przeszczepów. Później wspólnie z koordynatorami akcji, wyposażeni w materiały (np. plakaty, oświadczenia woli, filmy, prezentacje, wpinki, koszulki)  podejmują konkretne działania w swoich środowiskach. Organizują spotkania, zawody sportowe, wystawiają przedstawienia, kręcą filmy, teledyski, wychodzą na posiedzenia rad gmin, powiatów, festyny,byrozmawiać i kolportować materiały. Trzy najciekawsze kampanie szkolne w każdymwojewództwie są nagradzane kwotą 1000 zł. Uczniowie mogą przekazać pieniądze wybranym przez siebie organizacjom albo osobom potrzebującym. Do dziś, we wszystkich województwach, gdzie była organizowana akcja (kujawsko-pomorskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, warmińsko-mazurskie i wielkopolskie), wzięło w niej udział ok. 150 tys. uczniów z blisko 430 szkół. Młodzi ludzie rozdali ponad pół miliona oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiątosóbi instytucji. W każdej lokalizacji kampanii patronują przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele Kościoła oraz lokalne media. Od 2010 roku kampania Drugie życie w niektórych województwach jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej Partnerstwa dla Transplantacji, ogólnopolskiego rządowego programu rozwoju przeszczepiania narządów. W 2011 roku kampanię objęło ogólnopolskim patronatem Ministerstwo Zdrowia, a w 2012 Ministerstwo Edukacji Narodowej. W tegorocznej edycji kampanię Drugie życie objęli honorowym patronatem: prof. Lech Cierpka, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Transplantologii Klinicznej oraz abp Józef Kowalczyk Prymas Polski.

 

[do góry]
O autorzeWarning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nefron/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *