Nefrotest

O kampanii NEFROTEST, ogólnopolskiej akcji dla zdrowia nerek

Kampania NEFROTEST została zainaugurowana 11 marca 2010 w Światowym Dniu Nerek. Organizowana jest przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizację zrzeszającą właścicieli stacji dializ w Polsce) oraz lokalnego partnera – operatora stacji dializ. W każdej lokalizacji kampania przebiega według podobnego scenariusza uwzględniającego działania na dwóch płaszczyznach:

  • część informacyjno-edukacyjna (współpraca z partnerami medialnymi, spotkania z lekarzami pierwszego kontaktu itp.),
  • bezpłatne badania krwi (badania poziomu kreatyniny we krwi).

Celem akcji Nefrotest jest upowszechnianie wiedzy o roli nerek w organizmie i przekonanie Polaków do regularnych badań profilaktycznych pod kątem chorób układu moczowego ponieważ schorzenia nerek wykryte w początkowym etapie są uleczalne. W późniejszych fazach, gdy uszkodzenie narządu jest znaczne, a organ nie potrafi już właściwie spełniać swojej funkcji (toksyny nie są usuwane i zatruwają cały organizm) utrzymanie chorego przy życiu jest możliwe jedynie dzięki terapii nerkozastępczej. Prosta analiza moczu i krwi wykonywana raz w roku, pozwalają wykryć wiele chorób już w bardzo wczesnym stadium, co zwiększa szanse ich całkowitego wyleczenia lub znacznie spowalnia rozwój schorzenia.

Zapraszamy mieszkańców na NEFROTEST w  powiecie tarnobrzeskim.

W niedzielę, 6 października (w godzinach 8.00– 16.00), zapraszamy na bezpłatne testy wykrywające wczesne stadia chorób nerek do Centrum Dializ Fresenius w Tarnobrzegu (ul. Szpitalna 1). Dla wygody pacjentów przeprowadzimy rejestrację chętnych na badania. Więcej informacji już wkrótce!

Raz w roku należy sprawdzić (o skierowanie na badania można poprosić lekarza rodzinnego):

  • ciśnienie krwi
  • stężenie kreatyniny we krwi (badanie pozwala na obliczenie współczynnika przesączania kłębuszkowego GFR wskazującego na stopień wydolności nerek)
  • mocz pod kątem obecności albuminy (białko może świadczyć o uszkodzeniu nerek)

Niepokój powinny wzbudzić wyniki (konieczna będzie wizyta u lekarza rodzinnego):

  • [mocz] powyżej 10 leukocytów
  • [mocz] powyżej 5 erytrocytów w polu widzenia
  • [krew] stężenie kreatyniny powyżej 1,5 mg/dl
  • [eGFR] poniżej 60 ml/min

Nerki nie tylko oczyszczają organizm…

Nerki są parzystym organem umiejscowionym w górnej części tylnej przestrzeni jamy brzusznej, po obu stronach kręgosłupa, a ich funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie dla organizmu. Poza ochroną przed odwodnieniem i przewodnieniem (regulacja gospodarki wodnej), działanie nerek wpływa na równowagę kwasowo-zasadową organizmu i gospodarkę elektrolitową. Nerki odpowiedzialne są również za usuwanie z organizmu toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii, a także produkcję hormonów (erytropoetyna) oraz substancji biologicznie czynnych jak renina i medulina, które wpływają na ciśnienie tętnicze krwi. Zdrowe nerki to bogactwo dla człowieka, kiedy chorują – choruje cały organizm.

Przewlekła niewydolność nerek

W Polsce 4 miliony osób cierpi na przewlekłą niewydolność nerek, drugie tyle jest zagrożone wystąpieniem choroby. Schorzenia nerek doprowadzające do ich zniszczenia rozwijają się skrycie, długo nie dając żadnych objawów. Dlatego wiele osób jeszcze nie wie, że są chore. Dolegliwości wskazujące na problem z nerkami, takie jak: ciągłe zmęczenie, trudności z koncentracją, brak apetytu, bezsenność, obrzęki nóg i twarzy widoczne tuż po przebudzeniu, suchość skóry, częste oddawanie moczu (zwłaszcza w nocy) czy nawracające zakażenia układu moczowego pojawiają się, gdy nerki są już bardzo zniszczone. Chorobą szczególnie zagrożeni są cukrzycy, osoby z nadciśnieniem, po ukończeniu 65 roku życia oraz bliscy osób cierpiących na dysfunkcje nerek.