17 cze 2023

Debata „Rzeczpospolitej”: Polska nefrologia w kryzysie. Jak go pokonać? Przejdźmy w końcu od słów do czynów. (29 maja 2023)

0 Komentarzy

W ciągu ostatnich kilku lat zamknięto kilka stacji dializ, w pozostałych redukowane są godziny pracy ośrodków. Brak lekarzy specjalizujących się w nefrologii, zbyt niskie wyceny świadczeń procedur z nefrologii, długi proces wykonywania badań do przeszczepień sprawia, że przyszłość opieki nad chorymi na przewlekłą chorobę nerek wygląda niepokojąco. 29 maja, w siedzibie „Rzeczpospolitej”, odbyła się debata na temat pogarszającego się stanu polskiej nefrologii. Członkowie Nefronu wskazali obszary wymagające niezwłocznej reformy. Zdaniem ekspertów, nefrologia jest w kryzysie, ale są sposoby na wyjście z niego. Potrzebne są jednak zmiany systemowe.

– Polska nefrologia pogrąża się w kryzysie, ale mamy rozwiązania, jak z tego kryzysu wyjść. Jeśli nic nie zrobimy, w tym sektorze będzie tragedia. Musimy działać teraz! – alarmował prof. Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.

Oto, na co zwrócono szczególną uwagę podczas debaty:

– Problemem jest kwestia dostępu naczyniowego do dializy. Nie można wykonać zabiegu dializoterapii bez dostępu do dializy, a tutaj sytuacja jest niebezpieczna. W tym momencie mamy duży kryzys, jeśli chodzi o poziom dostępności do tych świadczeń, o jakości nie wspominając – stwierdził dr Tomasz Prystacki, prezes Fresenius Medical Care, przewodniczący Nefronu.

– Najbardziej palącym problemem są możliwości wykonania badań do przeszczepienia nerki w jednym miejscu oraz możliwie krótkim czasie. Dziś trwa to za długo i bywa tak, że pacjenci starsi, mniej mobilni, nie zdążą wykonać badań i wypadają z kolejki – mówił prof. Rajmund Michalski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki.

– Dużo się mówi o opiece koordynowanej, jest ona od dłuższego czasu bardzo dobrym hasłem, niestety wciąż tylko hasłem. (…) Brakuje zespołów medycznych i należy to uzupełnić organizacyjnie, systemowo, legislacyjnie, ale również finansowo – podkreślił Krzysztof Hurkacz, dyrektor generalny DaVita Polska.

– Mierzymy się z ogromnym problemem niedoboru wymaganych dzisiejszymi przepisami kadr medycznych w funkcjonowaniu ambulatoryjnych stacji dializ, ale również poradni nefrologicznych – powiedział dr hab. n. med. Szymon Brzósko, nefrolog, transplantolog kliniczny, dyrektor medyczny DaVita Polska.

– Lekarze nefrolodzy zmieniają pracę na inne dziedziny medycyny, takie jak podstawowa opieka zdrowotna czy choroby wewnętrzne. Istotne jest więc wysłanie sygnału do lekarzy nefrologów, że ta dziedzina medycyny ma przyszłość i że warto w nią inwestować – zaznaczył dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. zdrowia w Instytucie Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

 

Eksperci postulują o:

  1. Wprowadzenie stałego systemu rewaloryzującego stawkę za leczenie w zależności od zmieniających się warunków ekonomicznych.
  2. Zmianę w przepisach dot. kadr medycznych w ambulatoryjnych stacjach dializ i poradniach nefrologicznych.
  3. Przekazanie ośrodkom nefrologicznym możliwości kontraktowania i rozliczania dostępu do dializ, którego jakość jest kluczowa dla osiągnięcia dobrych wyników leczenia i długiego życia w dobrej jakości.
  4. Wprowadzenie szybkiej ścieżki badań dla pacjentów wstępnie kwalifikowanych do przeszczepienia.

 

Więcej o debacie można przeczytać tutaj

[do góry]
O autorze



Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nefron/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *